Istanbul ve Granada'dan sonra 'Gezgin Evi'miz Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e taşınıyor. 1 Temmuz – 1 Eylül 2014 arası evimizin kapıları bütün gezginlere açık! Ücretsiz kalabileceğiniz gezgin evimizde uyuyabilir, yemek yiyebilir, diğer gezginlerle tanışabilir, hayat hikayelerinizi, tecrübelerinizi ve yeteneklerinizi paylaşabilirsiniz. Evimiz dayanışma ruhunu yüceltmeyi ve dünya görüşümüzü geliştirmeyi amaçlamak birlikte, bağımsız merak eden, keşfeden ve yaratıcı gezginlerle birlikte bağımsız, özgün bir evrensel kültür inşa etme amacını gerçekleştirmeye yönelik atılmış bir adımdır.

Son iki yılda 51 farklı ülkeden en genci 14 aylık, en yaşlısı 61 yaşında olmak üzere 443 gezgini farklı şehirlerdeki Gezgin Evleri'mizde ağırladık. Gezginler birlikte gezdi, keşfetti, yemek hazırladı ve yedi, okudu ve yazdı. Yeni arkadaşlıklar kurulmuş oldu.

Neden Tiflis?
Komşu ülkeleri Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya olan Gürcistan bölgeyi keşfetmek için harika bir rota. İran, Irak ve Kürdistan'a da oldukça yakın. Seyahat rotanızı genişletmek isterseniz, Hazar Denizi üzerinden Türkmenistan ve Kazakistan'a ulaşımı feribotlarla sağlayabilirsiniz.

Kafkasya Bölgesi çok sayıda farklı kültürlerin ve dillerin beşiği; bölgede Gürcistan'ın hemen yanındaki Dağıstan Bölgesi'ni, Abhazya'yı, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'ni, Çerkesya'yı, Osetya'yı, Çeçenistan'ı ve İnguşetya'yı gezip farklı kültürleri keşfedebilirsiniz. Balkanların çok güzel olduğunu ve etnik farklılarırın sorun yarattığını düşünüyorsanız Kafkasları görmelisiniz!

Gezgin Evimizde kalabileceğiniz maksimum gün sayısı 5 gün ile sınırlandırılmıştır, evimizden faydalanabilmeniz için yakında yayınlayacağımız başvuru formu ile kayıt yapmanız gerekmektedir.

Daha uzun süre kalmak isterseniz, uzatmak istediğiniz tarihlerde boş odamız varsa ve ev işlerinde bize yardımcı olmaya gönüllü olmanız halinde daha uzun süre kalabilirsiniz.

Tiflis'e nasıl varılır?

Tiflis'e çeşitli ulaşım yollarıyla varabilirsiniz; burada birkaç öneride bulunuyoruz:
1) Yurtdışından geliyorsanız Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'de geçerli olan Balkan Flexipass bileti alabilirsiniz. Yaşınız 26'nın altındaysa bilet fiyatı sizin için 53 euro, üzerindeyse 88 euro. Bu biletle Belgrad'tan Türkiye'nin Gürcistan'ın sınırında yer alan Kars şehrine ulaşım mümkün. Kars Tiflis arası ulaşımı da otobüs veya otostop ile sağlayabilirsiniz.
2) Türkiye'nin ucuz uçak bileti sağlayan firması Pegasus Havayolları'nın bilet fiyatlarına bakıp, Tiflis, Batum veya Bakü'ye ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.
3) Otostopçu cenneti olarak bilinen Türkiye'de ulaşımı sınıra kadar otostop ile sağlayabilirsiniz.
4) İstanbul'dan Tiflis'e tek yön otobüs biletleri 35 euro civarında.
5) Wizzair Havayolları'nın Budapeşte'den Bakü'ye gidiş-dönüş bilet fiyatları 90 euro civarında. Donetsk'ten Kutais'e 60 euro'ya, Kiev ve Varşov'dan 50 euro'ya, Katowice ve Vilnius'dan 70 euro'ya uçak bileti bulabilirsiniz.
6) Asya'yı keşfetmek isteyenler Pegausus Havayolları ile 140 euro'ya Kazakistan'ın eski başkenti ve en büyük şehri Almatı'ya gidip oradan Asya'yı gezerek Gürcistan'a gelebilir.

Vizeler
Türk vatandaşlarının Gürcistan'da 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalma hakkı vardır.

Bağışlar
Geçtiğimiz 2 yılda sitemiz aracılığıyla topladığımız bağışlar gezgin evlerine ve yayınladığımız raporlarımızda(2012,2013) detaylı bir şekilde açıkladığımız masraflara harcanmıştır. Bu yıl Tiflis'te 2 aylığına kiralayacağımız evin kirası, su, elektrik, doğalgaz, internet, yiyecek ve temizlik masrafları için 3000 euro bağış toplamayı hedefliyoruz. Yeterli miktarda bağış toplayabildiğimiz takdirde Tiflis'e gidip kiralayacağımız evi bulup gerekli bütün anlaşmaları yapan gezgin evi çalışanlarımızın Gürcistan'a ulaşım masraflarını karşılamak istiyoruz. Bunun dışında geçtiğimiz yıl Granada'da yaşadığımız (kiraladığımız evi boşaltırken boya-badana yapmak zorunda, dolayısıyla ekstra masrafta bulunmak zorunda kaldık) gibi her zaman karşılaşabileceğimiz ekstra masraflarla da mücadele edebilmemiz için bağışlarınıza ihtiyacımız var.

Geçen yılın aksine, bu yıl bağışları internet (Indiegogo) üzerinden kabul edeceğiz. Bu şekilde her ülkeden gezgine daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Bağışları sadece gezgin evimizde kalmak isteyenlerden değil, bağımsız, özgür, gezgin insanları desteklemek isteyen herkesten bekliyoruz; önemli olanın bu ruhu yükseltmek olduğuna inanıyoruz.

Mottomuz, insanlar kendileri için değil, gezginler gezginler için!

Her Destekçiye sembolik bir hediye gönderilecektir

1. 15 $: Sitemizde teşekkür mesajı + logolu rozet

2. 25 $: Yukarıdakiler + sırt çantası yaması(rozeti)

3. 42 $: Yukarıdakiler + buzdolabı magneti

4. 70 $: Yukarıdakiler + 3'lü magnet seti

5. 110$: Yukarıdakiler + A4 seyahat posteri

6. 140 $: Yukarıdakiler + A4 yerine A3 seyahat posteri

7. 270 $: Yukarıdakiler + A4 seyahat posterleri seti

8. 300 $: Yukarıdakiler + A3 seyahat posterleri seti

9. 415 $: Yukarıdakiler + sanatçılarımız tarafından yapılmış orijinal el yapımı seyahat posteri(baskı poster yerine)

10. 965 $: Yukarıdakiler + sanatçılarımız tarafından yapılmış orijinal el yapımı A3 seyahat posteri

11. 1.650 $: Yukarıdakiler + sanatçılarımız tarafından yapılmış 3 orijinal el yapımı A3 seyahat posteri

Sırbistan, Hırvatistan veya Bosna Hersek dışında yaşıyorsanız, 140 $ altında yapacağınız bağışlarınızda hediyelerinizi alabilmek için lütfen bağışınıza 3 $ kargo parası ekleyeniz. Sanatçılarımız tarafından tasarlanan poster, magnet ve rozetlerimizden bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Gerektiğinde bağışçıya özel orijinal tasarımlar yapılacaktır.

bedz-trimagnet-1-za-sajtmaske-za-sajt

PK-prisivacprisivac2magnet2

Nasıl Bağış Yapılır?

Indiegogo aracılığıyla: The Travel House 2014

Bağışlarınız sadece Tiflis'teki gezgin evimize değil, gezgin evleri fikrimizin yayılmasına ve küresel sürdürebilir bir organizasyon haline gelmesine de yardımcı olur.
Gezgin evine kayıt formu yakında yayınlanacaktır. Bizi destekleyin, çantanızı ve biletlerinizi hazırlayın, dünyayı keşfedin!