Po Stambule, Granadzie i Tbilisi, przyszedł czas, by Dom Podróżnika zawitał w Atenach.

Dom Podróżnika będzie otwarty i bezpłatny dla wszystkich od 01.07. do 1.09.2015. Podróżnicy z całego świata mogą się tu spotykać, poznawać, wymieniać opowieściami z drogi, doświadczeniami i umiejętnościami. Dom Podróżnika to drobny krok w stronę budowania globalnej kultury samodzielnych, kreatywnych i wzbogacających podróży, ale też coś więcej – krok w stronę kultury solidarności i rozumienia naszej wspólnej planety.

W ciągu dwóch ostatnich lat, Dom Podróżnika gościł łącznie 784 osób z ponad 60 państw. Najmłodszy z nich miał tylko 10 miesięcy, a najstarszy – 64 lata. Wspólnie się śpiewało, uczyło, gotowało, pisało i czytało, zawierane były nowe przyjaźnie i odnawiane stare.

Wspomóż nas donacją! Indiegogo lub PayPal:

Dlaczego Ateny?

Stolica Grecji to metropolia licząca prawie cztery miliony mieszkańców, przy czym nieoficjalne dane wskazują na znacznie więcej. Mowa tu zatem o wielkim mieście pełnym rozmaitych kultur i subkultur, mieszance języków i narodów, o długiej przeszłości i ciekawej teraźniejszości. Mieście, które zmienia się w niesamowitym tempie. Mieście, które oferuje niezliczone możliwości błądzenia i odkrywania, poznawania i rozmyślania.

Ponadto południe Grecji to doskonała baza do odkrywania Peloponezu, Krety, południa Włoch (prom Patras – Brindizi), łatwo też stąd wyskoczyć do Albanii i Turcji. Greckie wyspy to także całkiem odrębny świat – świat, który bez wątpienia wart jest uwagi.

Jeśli jeszcze nigdy tu nie byliście, czas się wybrać. Jeśli dawno temu wpadliście do Aten ze szkolną wycieczką, zwiedziwszy Akropol, Plakę i świątynię Zeusa, czas poznać też inne, ukryte i bardziej złożone twarze tego miasta. Jeśli greckie wyspy kojarzą wam się z drogimi i pełnymi turystów kurortami, pomyślcie, że Grecja liczy 227 zamieszkałych wysp, z których wiele znajduje się daleko od tras masowej turystyki i że na niektórych z nich obozowanie na plażach jest legalne.

Pobyt w Domu Podróżnika

Długość pobytu w Domu Podróżnika w tym roku wynosi 6 nocy dla gości z Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny i Czarnogóry i 4 noce dla pozostałych. W porównaniu do ubiegłych lat liczba ta jest mniejsza, ze względu na ogromną ilość podróżników, jakiej się spodziewamy – nie chcemy przecież nikomu odmówić z powodku braku miejsc. Bez względu na to, ci, którzy gotowi są poważnie zaangażować się w prowadzenie Domu, będą mogli zostać z nami dłużej.

Jak do nas dotrzeć?

Istnieje wiele opcji. Oto kilka naszych propozycji:

1. Pociąg. Dla podróżników do 26 roku życia cena biletu Balkan Flexipass wynosi 53 euro, dla tych starszych – 88 euro. Z tym biletem można dotrzeć z Belgradu do Salonik (pociąg rusza wieczorem i jest na miejscu około 9 rano). Z Salonik jeżdżą już bezpośrednie pociągi do Aten. Jeśli wracacie w przeciągu miesiąca, ten sam bilet można wykorzystać także w drodze powrotnej.

2. Autostop. 

3. Samolot. Wizzair,  Ryanair lub Aegean Airlines.

Donacje

Naszym celem jest zebrać co najmniej 2000 euro. Przez trzy ostatnie lata pieniądze na Dom Podróżnika zbierane były dzięki donacjom na tej stronie, na stronie Indiegogo i w Domu Podróżnika, a wszystkie koszty zostały szczegółowo przedstawione w raportach końcowych (2012, 2013, 2014). Dzięki zebranym sumom opłacamy czynsz, prąd, wodę, gaz i internet przez dwa miesiące, kupujemy też podstawowe produkty spożywcze i środki czystości, które są dostępne dla wszystkich gości. Poza tym musimy liczyć się z potencjalnymi dodatkowymi kosztami. W Granadzie na przykład musieliśmy po dwóch miesiącach odmalować całe mieszkanie, co wyniosło nas dodatkowych (i nieplanowanych) 400 euro.

Donacji na Dom Podróżnika 2015 możecie dokonywać poprzez wpłatę na konto bankowe lub za pomocą systemu Paypal.

Jak zawsze, donacja nie jest warunkiem korzystania z Domu Podróżnika; nasze drzwi będą otwarte dla każdego, kto akceptuje zasady obowiązujące w Domu. Nieważne, czy możecie finansowo wesprzeć projekt, nieważne jest też, czy to wy osobiście będziecie korzystać z Domu Podróżnika. Ważne jest, że wszyscy razem robimy coś dobrego dla całego środowiska podróżniczego.

Nie: każdy sobie i na swoją korzyść, tylko: podróżnicy podróżnikom.

Wszyscy donatorzy otrzymają symboliczne podarunki:

1. 5 - 10 €:        Podziękowania na stronie + desktop cover

2. 11 - 20 €:      przypinka + naklejka

3. 21 - 30 €:      wszystko to + naszywka na plecak

4. 31 - 50 €:       wszystko to + magnes na lodówkę

5. 51 - 80 €:       wszystko to + jeszcze jedna naklejka i jeszcze jeden magnes

6. 81 - 100 €:     wszystko to + podróżniczy plakat A3

7. 101 - 200 €:   wszystko to + koszulka Domu Podróżnika

8. 201 - 500 €:  wszystko to + jeszcze jedna koszulka Klubu Podróżnika

Plakaty, przypinki, magnesy i koszulki to dzieła naszych ilustratorów, wśród których są Marica Kicušić,Maša Avramović, Uroš Krčadinac i Tibor Miglinci. Tutaj możecie zobaczyć, jak mniej więcej będą wyglądać. W tym roku planujemy nową serię naklejek i magnesów na lodówkę.

Po wpłaceniu donacji, wyślijcie nam swój adres na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. i oczekujcie naszej przesyłki z prezentami!

magnetsNowa seria magnesów na lodówkę autorstwa Maricy Kicušić.

Jak wpłacić donację?

1. Indiegogo - The Travel House 2015

2. Przez PayPal, klikając na przycisk poniżej:

Donacją wspomagacie nie tylko Dom Podróżnika w Grecji, przyczyniacie się też do szerzenia naszej idei, czyniąc Dom Podróżnika regularnym projektem, a Klub Podróżnika samodzielną, niezależną organizacją. Ponadto dzięki donacjom udowadniamy, że dobre pomysły nie muszą zależeć od łaski państwowych organizmów, masowych mediów i korporacji. Można je realizować bez nich, jeśli połączymy siły i będziemy działać wspólnie.

Więcej informacji o Domu Podróżnika w Grecji, a także formularz zgłoszeniowy już niebawem! Zostancie z nami i pakujcie plecak, kupujcie bilety i szykujcie mapy!

travel house building
Ilustracja: Masa Avramovic